Opublikowany przez: ULA
Tak samo, jak nasze ciało lepiej funkcjonuje, gdy je regularnie ćwiczymy, podobnie jest z naszym umysłem. Warto dostarczać mu codziennych wyzwań, niekoniecznie najcięższego kalibru. Nie musimy rozwiązywać skomplikowanych zadań matematycznych, wystarczą średniej trudności krzyżówki, ale rozwiązywane regularnie.
Równie dobrym sposobem na utrzymywanie umysłu w ciągłej aktywności jest czytanie książek. Zamiast spędzać długie godziny przed telewizorem, można kilka razy sięgnąć po książkę lub dobrej jakości artykuły prasowe. Aby jeszcze bardziej zmusić nasz mózg do wysiłku, możemy też czytać książki do góry nogami. Choć pomysł z pozoru może wydawać się śmieszny, takie ćwiczenie przynosi naprawdę zaskakujące rezultaty.
Dobrym sposobem na poprawienie koncentracji jest też gra w szachy — najlepiej z godnym siebie przeciwnikiem, z którym aby wygrać, trzeba się mocno postarać. Sprawdzoną metoda jest też prowadzenie pamiętnika czy robienie notatek, co poprawia kreatywność i zdolności analityczne. Co więcej, rzeczy zapisane zawsze łatwiej zapamiętać.
Można też stosować fizyczne ćwiczenia, które poprawiają funkcjonowanie mózgu, na przykład wykonywanie rękami ruchów naprzemiennych: dotykanie lewą ręką prawego kolana i na odwrót. To ćwiczenie usprawnia koordynację ruchową, ułatwia czytanie i pisanie.
Pamiętajmy, że na sprawne funkcjonowanie mózgu duży wpływ ma to, co jemy. Warto zadbać o dietę ubogą w cholesterol, a bogatą w składniki odżywcze i mikroelementy.
Pokaż wszystkie artykuły tego autora
Nie masz konta? Zaloguj się, aby pisać swoje własne artykuły.